Japonština | 日本語

JAK JSEM SE DOSTAL K JAPONŠTINĚ

K japonštině jsem se dostal hlavně přes anime jako většina lidí. Můžu říct že bych se o japonštinu vůbec nezajímal, kdyby nebylo anime do kterého mě dostal můj kamarád. Anime jsem neměl moc rád, ale moc jsem jich neviděl, tak jsem jsi řekl, že ho s ním zkouknu a já si najednou řekl že jsem měl o tom celou dbou špatné mínění. Shlédl jsem jedno, druhé, další a další a postupně jsem si oblíbil nejen anime, ale i japonštinu. Jednou, když jsem hledal zrovna nějaký anime, jsem narazil na portál kde dokonce byly i lekce japonštiny pro samouky a tak jsem to vyzkoušel a naučil se pár základních frází. Na zákládní škole se dokonce moje spolužačka japonštinu učila a tak jsem si ji zeptal na pár rad. Doporučila mi jednu učebnici, kterou jsem si následně i pořídil.

NÁROČNOST JAPONŠTINY

Japonština podle mě není až tak složítá, ale ani lehká. Podle mě je lehčí než anglický či německý jazky, ale to už nemusí být u každého stejný. Co je na japonštině rozhodné těžký jsou jejich znaky (Kana a kanji), Kana je rozhodně několika násobně lehčí než Kanji, Zatímco znaky "Kana" Jsou určený pro slabičné abecedy tak "Kanji" nezachycují výslovnost, ale pojmy. Co se týče gramatiky není nejjednoduší ani nejsložitější, hodné věcí se dá snadno pochopit, oproti nám mají třeba úlevy v Pod. jm .kde nerozlišují rod, číslo ani pád.

UČEBNÍ MATERIÁLY

Japonštinu se učím jako samouk, a k tomu požívám tří svazkovou učebnici od firmy leda.cz

Online materiály a pomůcky:

MOJE DOVEDNOSTI

Moje momentální dovodenosti nejsou moc veliké. Aktuálně se učím znaky Hiragany, kde umím tak 20% znaků. Následně se k tomu učím i gramatiku, slovíčka a pár základní frázích jako např.: (děkuji, jak se máte, omlouvám se apod.). Snažím se neustále zdokonalovat a doufám že jednou budu japonšťinu plynule ovládat. (naposledy akt. 11/05/16)